Ciekawostki...
- Czy wiesz, ile cukru znajduje się w niektórych napojach? Sok pomarańczowy 300ml i woda smakowa 500ml to 6 łyżeczek, herbata na zimno ice tea 500ml i sok marchwiowo-owocowy 300ml – 7 łyżeczek, a napoje gazowane w 500ml nawet 10 łyżeczek. Najlepsza dla picia dla dziecka jest woda!
- Czy wiesz jakie warzywa i owoce są najzdrowsze dla Twojego dziecka? Wybieraj warzywa w kolorze zielonym! Podczas gotowania tracą one dużą część witamin, zwłaszcza witaminy C, dlatego minimum połowę warzyw w ciągu dnia jedz w postaci surowej. Aby zachować ważne składniki warzywa najlepiej gotować na parze lub w małej ilości wody.
- Najzdrowsze są owoce o barwie fioletowej – borówki, jagody, jeżyny, winogrona i śliwki. Najlepiej podawać je w całości lub w formie koktajlu. Jeżeli to możliwe, najlepiej nie obierać ich ze skórki, tylko dokładnie umyć.
- Czy Twoje dziecko jest wiecznie zmęczone? Pamiętaj, aby produkty bogate w żelazo (czerwone mięso, ciecierzyca, pestki dyni, pełnoziarniste produkty zbożowe) zawsze łączyć w jednym posiłku z warzywami lub owocami. Są one źródłem witaminy C, która zwiększa przyswajanie żelaza.
- Czy wiesz jakie pieczywo powinien jeść Twój przedszkolak? Jasne pieczywo zwykle bardziej przypada do gustu dzieciom, ale pozbawione jest witamin z grupy B oraz żelaza, magnezu i cynku i daje uczucie sytości tylko na chwilkę. Za to ciemne pieczywo posiada wysoką wartość odżywczą, ale ze względu na dużą ilość błonnika pokarmowego i fitynianów może ograniczać wchłanianie niektórych pierwiastków. Co więc wybierać? W diecie małego dziecka 1/3 powinno stanowić jasne pieczywo, a ¾ chleb pełnoziarnisty.
- Twoje dziecko nie lubi ryb? Dobroczynne kwasy omega 3 znajdziesz również w zielonych warzywach liściastych, orzechach włoskich, siemieniu lnianym, oleju lnianym i rzepakowym, przetworach sojowych oraz algach morskich. Warto pamiętać o tych produktach w diecie dziecka.
- Czy Twoje dziecko nie lubi pić mleka lub ma na nie alergie? Jeżeli nie lubi smaku mleka, możesz je podawać w formie kakao. W przypadku całkowitej rezygnacji z mleka staraj się dawać dziecku codziennie jogurty, kefiry lub maślanki – najlepiej te naturalne.
- Jeżeli rodzić rezygnuje z podawania mleka krowiego należy zwrócić uwagę, aby w diecie dziecka znalazły się roślinne źródła wapnia: migdały, figi, morele, zielone warzywa liściaste, sezam, orzechy laskowe, amarantus, brokuły, przetwory sojowe, mak.
- Mleko krowie można zastąpić mlekiem pochodzenia roślinnego. Jest ich wiele rodzajów: migdałowe, ryżowe, owsiane, orzechowe, sojowe itd. Mają lekko słodkawy smak, a dodatkowo niektóre z nich wzbogacane są w wapń, witaminy z grupy B oraz kwasy omega 3.
autor: mgr Hanna Stolińska-Fiedorowicz