Jak prawidłowo skomponować posiłek w diecie dziecka?
Jedną z ważniejszych wytycznych racjonalnego żywienia zarówno dzieci jak i dorosłych jest zasada dotycząca spożywania określonej ilości posiłków w ciągu dnia, w regularnych odstępach czasowych. Żywienie dziecka w wieku 1-3 lata wciągu dnia powinno uwzględniać 4-5 posiłki, w tym 3 główne jak śniadanie, obiad, kolacja oraz dwie przegryzki tj. drugie śniadanie i podwieczorek. Istotne jest by dziecko jadło regularnie, tj. przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny, a ostatni posiłek był konsumowany 2-3 godziny przed snem.
Dziecko powinno spożywać posiłki powoli i spokojnie. Jednocześnie podczas jedzenia nie powinno oglądać telewizji czy bawić się zabawkami. Całą uwagę należy poświęcić konsumpcji posiłku. Dzięki temu dziecko zwraca uwagę na skład posiłku.
Dieta dzieci musi być:
- Urozmaicona – pod względem produktów spożywczych
- Regularna – stałe pory posiłków minimum 4 razy dziennie
- Umiarkowana – wielkość porcji dopasowana do potrzeb dziecka
- Zrównoważona – unikaj nadmiaru soli i cukru
I ŚNIADANIE
Pierwsze śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, po długiej przerwie nocnej organizmowi należy dostarczyć energii przed rozpoczęciem codziennych zajęć. Śniadanie powinno zapewniać 25-30% dobowego zapotrzebowania na energię.- jego podstawą są produkty zbożowe, czyli pieczywo pełnoziarniste lub z dodatkiem całych ziaren: razowe, graham, pumpernikiel; wymienia się tu również kasze (manna, jęczmienna, jaglana), płatki zbożowe (owsiane, jęczmienne, żytnie, orkiszowe). Produkty te mają korzystny wpływ na regulację pracy przewodu pokarmowego, są dobrym źródłem energii, witamin z grupy B, magnezu, cynku oraz błonnika pokarmowego;
- kolejnym elementem niezwykle ważnym w diecie dziecka są produkty mleczne, mogą one występować pod postacią napoju do śniadania (mleko do 2% tłuszczu, kefiry, maślanki) lub jako składowa potrawy np. zupy mleczne, jogurt naturalny z płatkami owsianymi; jako dodatek do pieczywa w postaci chudych/półtłustych twarogów, sery żółte w limitowanej ilości ze względu na wysoką zawartość tłuszczu.
- dodatkiem do pieczywa mogą być także pasty z roślin strączkowych i jaja.
- do każdego śniadania powinny być dołączone warzywa: jako dodatek do kanapek w postacie sałaty, pomidora, ogórka świeżego, papryki lub w postaci przygotowanej sałatki lub surówki z dodatkiem oleju roślinnego lub oliwy z oliwek. Owoce mogą stanowić dodatek do przetworów mlecznych (jogurt z malinami czy koktajl z kefiru i świeżych owoców lub mrożonych), mogą też być spożyte osobno (owoce sezonowe, sok owocowy lub owocowo-warzywny). Ich zaletą jest wysoka zawartość witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego.
- najlepszymi napojami uzupełniającymi śniadanie może być woda mineralna, herbatki owocowe, soki owocowe i warzywne.
II ŚNIADANIE
Drugie śniadanie gwarantuje stały dowóz energii co wpływa na lepszą koncentracje, zapamiętywanie i lepszy rozwój intelektualny dziecka. Kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe już w młodym wieku. Co warto zjeść?
- kanapka składająca się z pieczywa razowego z dodatkiem: sera żółtego, twarogu, past oraz warzyw,
- dodatkiem do kanapki może być świeży owoc sezonowy lub warzywo,
- kefir, twarożek bądź jogurt naturalny z owocami,
- do picia woda mineralna, herbata lub soki owocowe i warzywne,
OBIAD
- Proponuje się zupy na wywarach warzywnych, składnik główny tej potrawy nadaje tej potrawie charakterystyczny smak (ogórkowa, pomidorowa i inne). Można je podprawiać zawiesiną z wody i mąki, mąką i masłem, jogurtem naturalnym, śmietaną lub mlekiem,
- II danie ma się składać z trzech komponentów: produkt białkowy (rośliny strączkowe lub jaja), produkt węglowodanowy, czyli ziemniaki, kasze, makarony, ryż, dodatki warzywne, takie jak surówki ze świeżych warzyw lub warzywa gotowane,
- Smak potrawom nadają naturalne przypraw, czyli świeże i suszone zioła: natka, koperek, szczypiorek, czosnek, bazylia, oregano, estragon, a także sok z cytryny i cytrusów,
- Do popicia podawać wody mineralne, soki owocowe, kompoty, herbatki owocowe,
- Podstawową technologią przygotowania potraw powinno być gotowanie
Ilustracja pochodzi z bloga dietolog.eu
PODWIECZOREK
Podwieczorek powinien składać się z deseru z udziałem świeżych owoców lub jako dodatek do deseru mlecznego, np.: do budyniu, jogurtu, koktajlu mlecznego. Inną opcją może być domowy biszkopt, ciasto drożdżowe, kisiel czy mus owocowy.
KOLACJA
Kolacja powinna stanowić najlżejszy i najmniej obfity posiłek w ciągu dnia, zapewniając około 20-25% dobowego zapotrzebowania energetycznego. Może to być ciepły posiłek lub w postaci zimnej przekąski, np.:
- kanapki z chleba pełnoziarnistego lub graham z dodatkiem sera twarogowego lub żółtego, past oraz warzyw
- jajka pod postacią jajecznicy, omletu, a także jajko ugotowane na twardo lub miękko
- sałatka ze świeżych warzyw
- naleśniki z dżemem/świeżymi owocami i jogurtem naturalnym lub ryz zapiekany z jabłkiem i cynamonem
- do picia szklanka herbaty
Należy również zwrócić uwagę na technologię przygotowywania potraw dla dziecka.
Zalecane techniki kulinarne:
- Gotowanie na parze lub w niewielkiej ilości wody
- Pieczenie w piekarniku, w folii
- Duszenie bez wcześniejszego obsmażania
- Grillowanie
- Ewentualnie smażenie beztłuszczowe lub z niewielkim dodatkiem oliwy z oliwek
autor: mgr Hanna Stolińska-Fiedorowicz