Logo MiniMini+ baner

Porady Rybki MiniMini

Jak zachęcić dziecko do jedzenia nowych produktów?

Edukację żywieniową najlepiej rozpocząć od najmłodszych lat. Już we wczesnym dzieciństwie kształtują się nawyki żywieniowe takie, jak upodobania do smaku słodkiego czy słonego. To, że dzieci lubią produkty, które najlepiej znają i boją się spróbować nowych jest zupełnie naturalne. Zachęcanie dzieci do próbowania nowych produktów czy niejadków do jedzenia posiłków wymaga więc cierpliwości. Jeśli chcemy namówić dziecko aby zjadło jakiś nowy produkt lub spróbowało się przekonać do potrawy, której nie lubi musimy mu w tym pomóc.

W tym celu warto:

  • podejmować próby – czasami należy ponowić próbę zachęcenia dziecka do potrawy czy produktu parę razy.
  • ograniczyć podjadanie – dziecko chętniej zje główny posiłek i spróbuje nowych smaków, jeśli nie podjada między posiłkami słodyczy. Jedzenie ich między posiłkami powoduje osłabienie apetytu na główne, wartościowe dania. Jedzenie słodyczy nie powinno też stanowić nagrody, gdyż wyrabia nawyk jedzenia wtedy, kiedy nie jest się głodnym. Nagradzając słodyczami uczymy również dziecko, że słodycze są lepszym jedzeniem niż inne produkty.
  • wspierać, ograniczając presję – warto pamiętać, by nie wywierać presji na dziecku w związku z jego niechęcią do jedzenia. Mówienie dziecku by zjadło, bo nie pozwolimy mu wcześniej wstać od stołu lub, że jego kolega czy siostra je ładniej maluch odbiera jako krytykę, a czynności jedzenia zaczynają towarzyszyć negatywne emocje. Starajmy się więc wspierać każdy wysiłek naszego dziecka, który włoży w kolejne próby.
  • wykorzystać sprzymierzeńców – badania wykazują, że dzieci zapytane, co zjadłyby podziwiane przez nich postaci, częściej wskazują cienko pokrojone kawałki jabłka niż frytki. Wykorzystanie ulubionej postaci z bajek może pomóc w zachęceniu malucha do jedzenia zdrowych produktów lub próbowania nowych.

autor: mgr Hanna Stolińska-Fiedorowicz