Logo MiniMini+ baner

Partnerzy

INSTYTUT ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA

Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła to instytucja naukowo-badawcza zajmująca się tematyką wpływu żywności na zdrowie człowieka. Zespół ekspertów Instytutu prowadzi działalność badawczą i oświatową w zakresie zdrowej oraz zbilansowanej diety, a także zajmuje się zagadnieniami chorób metabolicznych i układu pokarmowego. Instytut odpowiada za wyznaczanie polskich norm i zaleceń żywieniowych. Jednostka organizuje konferencje naukowe, kursy i szkolenia oraz programy edukacyjne mające na celu promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

www.izz.waw.pl
AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA

Akademia Zdrowego Przedszkolaka to ogólnopolski projekt społeczno-edukacyjny, którego nadrzędnym celem jest propagowanie zdrowego trybu odżywiania i stylu życia. Działania w ramach projektu są kierowane do trzech grup odbiorców: dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców oraz nauczycieli.

Eksperci są zgodni, że w dobie postępującego problemu otyłości wśród uczniów (ponad 1/5 polskich dzieci w wieku wczesnoszkolnym ma nadwagę) pomóc może jedynie zmiana nawyków żywieniowych oraz możliwie wczesna edukacja. Dlatego działania edukacyjne podejmowane przez Akademię Zdrowego Przedszkolaka są skierowane do najmłodszych.

Eksperci z Akademii Zdrowego Przedszkolaka współpracują z przedszkolami – pomagają w weryfikacji jadłospisów oraz inspirują w codziennych działaniach poprzez przygotowanie materiałów edukacyjnych w formie warsztatów i zabaw dla dzieci. Dzięki nim wychowawcy w łatwy i przyjazny sposób przekazują wiedzę z zakresu zdrowego żywienia swoim podopiecznym. Przedszkola mają możliwość bezpłatnego pobrania materiałów edukacyjnych.

Akademia została założona wiosną 2011 roku. Przez ten czas zorganizowała 15 akcji związanych z tematyką zdrowego żywienia, profilaktyki zdrowia, bezpieczeństwa oraz EKO. W chwili obecnej w Akademii czynny udział bierze ponad 4500 placówek przedszkolnych z terenu całej Polski. W roku szkolnym 2015/2016 rozpocznie się kolejny cykl edukacyjnych akcji prozdrowotnych, do udziału w których zapraszamy są wszystkie przedszkola – publiczne i prywatne, małe i duże.

Edukacja dziecka poprzez zajęcia przedszkolne to jednak tylko połowa sukcesu, równie istotna jest rola rodziców, którzy powinni kontynuować działania rozpoczęte w placówce przedszkolnej. Zdrowe nawyki żywieniowe nie mogą bowiem kończyć się po przekroczeniu progu przedszkola, ale muszą być kontynuowane również przy rodzinnych stołach. To właśnie z myślą o rodzicach eksperci z Akademii Zdrowego Przedszkolaka stworzyli serwis www.zdrowyprzedszkolak.pl. Ta strona to przede wszystkim źródło inspiracji kulinarnych oraz baza wiedzy na temat właściwego żywienia, a także szeroko pojmowanego zdrowego stylu życia. To także platforma komunikacyjna, poprzez którą rodzic może zweryfikować działalność prozdrowotną przedszkola, do którego uczęszcza jego dziecko.

Akademii Zdrowego Przedszkolaka zaprasza wszystkich rodziców, którym zależy na tym, aby wychować swoje dziecko na mądrego i zdrowego człowieka, do bieżącego śledzenia swojej działalności na stronie internetowej lub profilu na Facebooku. Rejestrując się w serwisie, będą Państwo na bieżąco informowani o działalności Akademii.

Dołącz już dziś!

www.zdrowyprzedszkolak.pl
www.facebook.com/akademiazdrowegoprzedszkolaka

Partnerami wspierającymi działania Akademii Zdrowego Przedszkolaka są m.in.: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Matki i Dziecka, SGGW, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Agencja Rynku Rolnego, Straż Pożarna, WOPR, Miasto Stołeczne Warszawa i wiele innych.